Vabakoolis on teadlikult õppetöös kasutusel jutustamine, jutustused ja muinasjutud algklassides, sest jutustamine on Vabakoolide elamuspedagoogika üks olulisi osasid.
Pärnu Vabakoolis on muinasjututund kõikides algklassides eesti keele ja kirjanduse tunni alt, vähemalt üle 1 nädala. Kõikides muinasjuttudes on õpetatav iva, mis pärast koos lastega arutledes loost üles leitakse.
Oleme veendunud, et lugude jutustamisel on suur väärtus laste ja noorte arengus.
Lapsed peavad kohtuma lugudega, mis on teinud meie kultuurist selle kultuuri, mis me praegu oleme, meie keelest meie praeguse keele ja meie ajaloost meie praeguse koha maailmapildis.
Jutustused arendavad lastes elutahet, unistusi ja loovust. Jutustustes leiavad lapsed vastused ka suurtele ja tähtsatele küsimustele nagu elu ja surm, lein ja rõõm, armastus, truudus, sõprus, süütunne jne.
Muinasjuttude-pedagoogika on elamuspedagoogika, mis on suunatud lapse tunnetele ja fantaasiale. See katab reaalsuse need osad, mida ei saa õppida, mida tuleb läbi elada. Siia alla kuuluvad rõõm ja kurbus, sõprus ja üksindus, sünd jka surm, armastus ja vihkamine, hea ja halb, truudus ja reetmine, jne, jne. Kuulates erinevaid (ka tõestisündinud) lugusid inimeste elust, suudavad lapsed läbi lugude tunnetatud tundeid tunda ja analüüsida omaenda reaalses elus. Lugude rääkimisega anname laste hingeellu sügavuse, elu mõistmise ja Inimeseks olemise.
Lugude kuulamine annab lapsele elutahte, unistused ja vaba mõtlemise. Lugusid kuulates avardub laste mõttemaailm ning lood ja lugudest saadud emotsioon puudutab elu erinevaid tahke, tundeid ja mõttesoppe. Tekitab seosesid tegude ja tagajärgede vahel.
Alates Vabakooli algusaastatest on algklasside lastel 1 kord aastas muinasjutuöö koolimajas.
Kuulatakse muinasjutte, minnakse muinasjutu sisse nii kostümeeritult kui ilma. On külalisesinejad ja üllatused. On koosolemise rõõm.