Taani vabakoolid täna

Vabakoole on Taanis palju, sujuvalt üle kogu riigi laiali.

Vanimad vabakoolid on asutatud 1830-ndatel, noorimaid tuleb järjest juurde. Taanlased on oma vabakoolide traditsiooni ja vabaduse üle otsustada, mis koolis laps käib, väga uhked.

Vabakoole asub nii suurlinnades (ca 500 õpilast koolis) kui väikestes külades (ca 40 õpilast koolis). Kõik nad on oma inimeste – õpetajate-õpilaste-lapsevanemate-nägu.

Vabakoolide süsteem on tugevuses ja lihtsuses on Taani riigikoole väga tugevalt positiivsuse poole mõjutanud. Kogu Taani koolisüsteem on liikunud inimlikkuse suunas just tänu vabakoolidele.

Taani Vabakoolid on koondunud Taani Vabakoolide ühingu (Dansk Friskoleforening) alla. Ühingus on üle 250 vabakoooli. Vabakoolide Ühingu kontor asub Faaborgis, ja sealt saavad kõik vabakoolid abi ja toetust kõigile oma küsimustele ja tegemistele.

Vabakoolide ühingu eesmärk on:

• Tugevdada Taani vabakoolidevahelist koostööd
  • Rääkida kaasa üleriigilistes haridusküsimustes
  • Anda endast parim, et Taani vabakoolidel oleks töötamiseks ja eksisteerimiseks parimad tingimused

Ühingul on oma informatiivne ja nõuandev ajaleht Vabakoolileht (Friskolebladet) www.friskolebladet.dk/.  Ajalehte saavad tellida nii koolid kui eraisikud.

Vabakoolide ühing korraldab kursusi, õppepäevi ja seminare nii õpetajatele, vabakoolide juhatustele kui ka lapsevanematele.

Vabakoolide õpetajaid valmistab ette Vaba Õpetajate Kool (Den Frie Lærerskole) www.dfl-ollerup.dk/.

Õppetöö Vaba Õpetajate Koolis kestab 5 aastat ja sisaldab 1 aasta koolipraktikat Vabakoolis.

Pärnu Vabakooli koostööpartneriks on pikka aega olnud nii Taani Vabakoolide Ühing kui Vaba Õpetajate Kool.